2015/2015

TEPfaktor, elektrárna Štěchovice a Drtinova rozhledna

11. 5. 2016 se 7.A vydala na dlouho plánovaný výlet do Chotilska do TEPfaktoru.  Co se skrývá pod záhadným jménem? V prostoru bývalého skladu (asi) je vybudována pirátská jeskyně, v ní je spousta místností a úkolem jednotlivých týmů je plnit úkoly, inspirované hrou Pevnost Boyard. Některé jsou "silové", jiné na zručnost, přemýšlení, rychlost. Prozrazovat je nebudu, jste-li zvědaví, určitě se do TEPfaktoru vypravte. Co je hlavní - všechny úkoly je opravdu potřeba plnit v týmu a vzájemně si pomáhat! Všechny tři týmy si vedly skvěle, i když truhla se nikomu neotevřela. Placku a diplom si ale odvezl každý.

Při cestě do Chotilska jsme se zastavili v elektrárně Štěchovice. Laskavý pan průvodce nám pustil nejprve film o elektrárnách Vltavské kaskády, pak jsme vyfasovaly bezpečnostní přilby a hurá do provozu! Vzhledem k nedostatku vody běžela elektrárna jen na malý výkon, točila se pouze jedna turbína. Protože jsme přijeli mimo energetickou špičku, neběžela ani přečerpávací elektrárna Štěchovice II. Mělo to své výhody, alespoň jsme se všichni slyšeli. Na závěr jsme zhlédli krátký dokument o povodních v roce 2002.

Zpáteční cestu jsme si zpestřili výstupem na Drtinovu rozhlednu na vrchu Besedná.

Fotografie ve fotogalerii.

Mgr. Olga Kačenková

Ukliďme si Tuchlovice

22. 4. se slaví Den Země. Již druhým rokem jsme se rozhodli tento ekologicky motivovaný svátek oslavit prací a připojit se k akci "Ukliďme Česko". 20. 4. 2016 tak všechny třídy školy vyrazily na předem určené lokality v Tuchlovicích a uklízely nepořádek u cest, poházené papírky a nedopalky, černé skládky, příkopy.  Naplnili jsme celkem 35 pytlů, kromě toho na hromadách ležela ještě spousta dalších věcí, které byly pro pytle příliš objemné. Na jednu stranu děti těšilo, že uklidily tolik nepořádku, na druhou stranu je smutné, že se najdou občané, kteří tolik nepořádku vyprodukují. Pro všechny by bylo nejlepší, kdyby každý jednoduše vyhazoval odpadky tam, kam patří.

Fotky z akce si prohlédněte ve fotogalerii.

Mgr. Olga Kačenková

Jak bylo na Petříně při - 196 ˚C

Ne, nejedná se o překlep. Opravdu jsme 12. 4. 2016 mohli zažít tuto teplotu doslova na vlastní kůži. Ve Štefánikově hvězárně jsme totiž byli svědky mnoha zajímavých pokusů s tekutým dusíkem. Dále jsme se například přesvědčili o nekonečných možnostech recyklace žárovky -  viděli jsme, co udělá žárovka v mikrovlnce, co udělá prasklá žárovka v mikrovlnce, že ani s rozbitým sklem žárovky netřeba si zoufat a že v případě nouze nejvyšší se dá obstojně svítit i znojemskou okurkou :-). Prohlédli jsme si samozřejmě i kopuli a optické přístroje v ní, pozorovali jsme skvrny na Slunci. Ačkoliv ráno bylo zataženo, nakonec se krásně vyčasilo, a tak jsme si nenechali ujít výhled z blízké rozhledny.

Žáci 7.A, 8.A , 8.B a 9.A, kteří se na výlet přihlásili, tak tedy obrazně získali "nadhled" nad Prahou a snad trošičku více i nad zákonitostmi fyziky. Fotografie ve fotogalerii.

 

Mgr. Olga Kačenková

Regionální přehled Severní Amerika :-)

Poloostrovy:

 Aljaška, Labrador,Florida,Kalifornský

Ostrovy:  

Baffinův, Kuba, Hispaniola,Portoriko, Bahamy, Newfoundland

Zálivy,průlivy, moře:

Beringův průliv, Hudsonův záliv, Labradorské moře, Mexický záliv, Kalifornský záliv, Aljašský zál., Karibské moře  

Pohoří, hory:

Skalnaté hory, Kaskádové pohoří, Apalačské poh., Mt.McKinley, Popocatépetl

Nížiny:

Arktická n., Mississippská n., Pobřežní n., Atlantská n.

Řeky:

Mississippi, Missouri, Mackenzie, Yukon, Rio Grande, Colorado

Jezera:

Hořejší, Michiganské, Huronské, Erijské, Ontario – Velká kanadská jezera

 Velké Medvědí, Velké Otročí, Athabaska

 

Exkurze v České televizi

24. února 2016 sedmáci a deváťáci zavítali na Kavčí hory. S přidělenými průvodci jsme prošli část ze 42 km chodeb, které se v budovách ČT nalézají. Potkali jsme několik známých herců a hereček, byli jsme svědky posledních příprav v kulisách pořadu Sama doma, prošli jsme se "bytem" z chystaného sitcomu Trapný  padesátky. Viděli jsme také přípravu dekorací pro natáčení jarní upoutávky - vozík s koberci srolovaného trávníku právě přijížděl. Ve studiu 1 se připravoval interiér na natáčení pořadu Pošta pro tebe a na chodbě jsme poznali kulisy z Kouzelné školky. Na 3D modelu celého areálu jsme se na závěr ještě zorientovali, kudy jsme vlastně chodili. A zbyla i chvilka na to, vyzkoušet si práci za kamerou, zajímavé kostýmy či moderování zpráviček. (Více ve fotogalerii.)

Mgr. Olga Kačenková

Protidrogový vlak a Národní technická knihovna

17. 2. 2016 jsme se, tradičně vlakem, vydali do Prahy - Dejvic, abychom prozkoumali útroby střbrného vlaku, vlaku proti drogám. Uvnitř jsme byli svědky Marcelova životního příběhu, kdy se od cigaret a alkoholu s kamarády postupně propracoval až k závislosti na tvrdých drogách. Což ho nakonec stálo život a zničil přitom i dost životů kolem sebe. Postupně jsme procházeli vágóny a vždy chvíli sledovali film na plátně. Jakmile skončila nějaká část filmu, plátno se vysunulo nahoru a my se najednou octli v tom samém baru, u stejné dopravní nehody, ve vězení, drogovém doupěti nebo v policejní vyšetřovně, tak jak jsme viděli ve filmu. Tím pádem byly naše zážitky chvílemi až nepříjemně realistické. Drogová prevence je velmi důležitá, a tak doufám, že dnešní návštěva přispěla alespoň u některých k tomu, že dojde-li v reálném světě na setkání s drogou, řeknou důrazné NE.

V 11.15 hod jsme měli objednanou prohlídku Národní technické knihovny. Ta od roku 2009 sídlí v architektonicky velmi zajímavé budově v Dejvicích. Prohlédli jsme si knihovnu pěkně od šestého patra až do přízemí, seznámili se s nabídkou pro čtenáře, zkusili si výpůjčit i vrátit knihu. A kdo by to byl řekl, v knihovně jsme si mohli i postavit bábovičky z písku, jak můžete vidět ve fotogalerii.

Mgr. Olga Kačenková

Vánoční posezení

Posledním školním dnem v roce 2015 byl dvacátý druhý prosinec. Od třetí do páté vyučovací hodiny jsme stihli: zhlédnout ukázku bojového umění v tělocvičně, rozdat přáníčka za naši třídu zaměstnancům školy, hodovat, pít, připít si na zdraví "šampaňským", odlévat olovo a hádat, co nás čeká, pobavit se o očekáváních před Štědrým dnem, tradicích, které udržujeme a samozřejmě rozbalit dárečky.

Olga Kačenková

Vánoční jarmark školy 21. 12. 2015

Děkujeme všem, kteří nakupovali. Naše třída za své keramické výrobky, perníčky, flexagony, vánoční stromečky a vystřihovánky utržila krásných 1051 Kč. 351 Kč z této částky jsme věnovali nadaci Dobrý anděl. Děkuji také dětem, které vyráběly, Danovi za perníčky a všem, kteří přišli prodávat.

Olga Kačenková

 

Předvánoční výlet do Národního zemědělského muzea

15. 12. jsme se vypravili do Národního zemědělského muzea v Praze na interaktivní výstavu Les. Cestovali jsme jako obvykle vlakem, což se ale pro dnešek neukázalo jako moc dobrá volba - problémy jsme měli s velkým zpožděním, svezli jsme se náhradní autobusovou dopravou a navrch jsem složitě řešila navrácení jízdného, protože 4 žáci kvůli nemoci jet nemohli... V NZU jsme měli objednaného průvodce pro výstavu Les - její motto z propagačních materiálů ji může trochu přiblížit, i když není nad osobní návštěvu:

 …vydejte se na cestu lesem za bájným stromem života a poznání z počátku věků, na napínavou a hravou pouť za dávnou duší lesa, která nás provází, aniž o ní víme. Příběhy stromů, lesníků a dalších obyvatel lesa vám budeme vyprávět v zákoutích a hnízdech, uprostřed kmene i ve víru letokruhů. Poznejte čas, skrytý v paměti dřeva, který nás všechny spojuje. Dívejte se na les jinak, uprostřed nadživotních stromových soch, poznejte sami sebe v zajetí zvuků a hry světel, zažijte LES v Praze v prostorách pod kůrou Národního zemědělského muzea na Letné.

Na závěr programu jsme si ještě vyrobili ruční papír. Nabídku prohlédnout si i ostatní výstavní prostory muzea jsme samozřejmě s radostí využili. Nejprve jsme zamířili na vánoční výstavu "Půjdem spolu do muzea na betlémy", prošli jsme i stálou expozici "O pivu – z chmelnice na náš stůl". Nejvíce nás ale zaujala výstava „Od věku sloužím člověku“, která je věnována potravinářským obalům v historickém kontextu. Děti si například vyzkoušely, jak těžké byly obaly pro 20 l kapaliny v průběhu dějin, přiblížili jsme si, jak by vypadal náš den "bez obalů", či si prohlédli stravu kosmonautů.

U nádraží Praha-Dejvice jsme měli malou chvilku čas na rozchod. Avizované trhy na Náměstíčku Wuchterlova/Kafkova nebyly v provozu, tak si některé děti  pro adventní čas poněkud netradičně v blízkých potravinách koupily nanuk. Zážitek z výletu byl umocněn setkáním s youtuberem Vidrailem ve vlaku :-)

Více fotografií ve fotogalerii.

Mgr. Olga Kačenková

Japonský den

V pátek 4.12. proběhl na celém druhém stupni projektový den Japonska. Ve spolupráci s Česko-japonskou společností a velvyslanectvím Japonska proběhl program, kdy se žáci celého druhého stupně rozdělili do dvou skupin. Zatímco jedni na sále vstřebávali poznatky o Japonsku formou povídání a projekce na velkém plátně, druhá skupina rozdělená do pěti  menších navštěvovala "dílny", kde se setkávali s Japonci a jejich tradicemi. Postupně si tak mohli žáci vyzkoušet skládat origami, naučit se jíst hůlkami, zahrát si legrační hru fukiwara, napsat své jméno japonsky, seznámit se s tradiční kaligrafií a také se naučit pár japonských slov. Od včerejška už budou všichni vědět, jak se řekne japonsky kočka, vítr, kůň a podobně :-)

Organizační tým tvořilo 12 lektorů z Česko-japonské společnosti a byli skvělí. Ve všech dílnách panoval zájem a čilý ruch, což je určitě patrné i ze všech fotografií, které najdete v galerii. Nedovolil jsem si jich moc vyhodit, aby se tam snad každý našel a mohl vzpomenout na vydařený projektový den.( tak se omlouvám, že jich je tolik). Největší dík patří Harumi Yamada, která dlouhá léta s naší školou spolupracuje,  paní Tamani Yoshimoto z Japonského velvyslanectví a Tereze Křížové, která vše domluvila a zaštítila. Věřím, že nás seznámení s odlišnou kulturou všechny obohatilo.  

                                                                                                                          Honza Bejček

Ve spárech orla (24. 11. 2015)

Nebojte se, orel  - přesněji orlice - se jmenovala Mařenka a její obdivuhodné pařáty ani zobák nikomu neublížily.

Orel mořský spolu s puštíkem bělavým, sovou pálenou a poštolkou vrabčí byli součástí programu o dravých ptácích, který jsme dnes se všemi dětmi z druhého stupně zhlédli v tělocvičně. Majitel, sokolník, představil dětem své svěřence, promluvil o zvláštnostech ptačího těla i o životě dravců a jejich důležitosti pro rovnováhu v přírodě. Děti si zblízka prohlédli ptačí kostru, vycpané mládě orla i vajíčka. Největším zážitkem pro všechny bylo, když dravci postupně předváděli svůj let. Puštík svým tichým letem proplouval těsně nad hlavami užaslých dětí, od orlích křídel se zvedal vítr. Kromě toho si řada dětí i učitelů mohla půjčit koženou sokolnickou rukavici a vyzkoušet si, jaké to je, když na ruce přistane velká sova nebo orel.  Sovu pálenou Aranku si děti posílali přes tělocvičnu jako míček, teprve půlročnímu  puštíkovi se nejvíc líbilo na obroučce basketbalového koše.

Všichni jsme uvítali možnost se zblízka seznámit s vzácnými dravci, které bychom v přírodě jen těžko zahlédli. (pár fotek najdete v galerii)

                                                                    Mgr. Pavlína Opatrná

Minisčítání

I naše třída se zúčastnila projektu Minisčítání.

Minisčítání je jednou z aktivit ČSÚ, jejichž cílem je zvyšování statistické gramotnosti. Zábavně naučná forma má pomoci dětem a mládeži zlepšit vnímání statistiky jako nástroje, který umí pojmout a popsat každodenní život. Koho by zajímaly celostátní výsledky, již jsou k prozkoumání zde: https://vdb.czso.cz/pll/eweb/mini2015.vysledky

Olga Kačenková

 

Projektový den se stavebnicemi Merkur

18. 11. 2015 jsme se ujali testování zbrusu nových stavebnic Merkur, které škola získala v rámci Výzvy 57 od MŠMT. Většinou ve dvojici žáci stavěli buď jeden velký projekt nebo několik malých. V průběhu byla pořizována fotodokumentace, abychom mohli využití stavebnic doložit.

                                                                                                                                                                                           Mgr. Olga Kačenková

Besedy

V listopadu jsme se zúčastnili dvou besed. První byla se zástupci Policie ČR na téma Šikana a další nežádoucí jevy ve škole. Druhá byla se zástupkyněmi firmy Nestlé na téma Zdravá výživa.

                                                                       Mgr. Olga Kačenková

Návštěva Židovského muzea v Praze

15. 10. 2015 navštívili žáci 7.A, 7.B a 9.A se svými třídními učitelkami Židovské muzeum v Praze. Ve dvou skupinách s průvodci jsme si prohlédli Maiselovu synagogu, Pinkasovu synagogu, Starý židovský hřbitov, Klausovou synagogu, Obřadní síň, Staronovou synagogu a Španělskou synagogu. Během dvou a půl hodinového výkladu měli zájemci možnost dozvědět se mnoho zajímavostí z historie, objasnit si význam některých hebrejských slov, či poznat blíže tradiční židovské náboženské rituály. Na mnohé žáky silně zapůsobila jména všech Židů, kteří se stali oběťmi nacistické zvůle, napsaná na zdech Pinkasovy synagogy nebo výkresy dětí z Terezína. Někteří účastníci výletu budou jistě doufat, že se jim splní přání, které vložili pod kamínek na náhrobku rabiho Löwa.  

Mgr. Olga Kačenková

72 hodin

Ve dnech 8. - 11. 10. 2015 probíhal celorepublikový projekt 72 hodin dobrovolnických aktivit. K projektu se připojily i některé třídy naší školy.

7.A v pátek dopoledne posbírala odpadky na trase ze školy do parku, děti prošly park a vyčistily zejména fontánu a její okolí. Ve zbývajícím čase jsme shrabali listí v okolí fontány.

Mgr. Olga Kačenková

Vědecký jarmark

9. 9. 2015 se v Praze - Dejvicích konal již 3. ročník Vědeckého jarmarku. Co to je za akci? Představte si veeelkou travnatou plochu, na ní asi tak stovku stánků a v každém z nich několik lidí, zastupujících tu kterou vzdělávací instituci. A ti všichni naráz předvádějí spoustu zajímavých experimentů, přístrojů a ochotně vám o všem vyprávějí. A vy se procházíte a zastavíte tam, kde vás nejvíce zaujmou...

Tak takhle přesně si mohli užít dopoledne plné pokusů žáci 7.A a 7.B, kteří se svými třídními učitelkami Jarmark navštívili. Více ve fotogalerii.

Olga Kačenková