Předvánoční Techmánia

12. 12. 2017 se 9.A posílena několika žáky z 8.A vydala do Plzně. Navštívili jsme vědecké centrum Techmania, ráj pro milovníky fyziky, biologie, chemie, ale například i umění, protože k vidění byla i díla Davida Černého. V bývalých továrních halách Škodovky se náchází stovky exponátů, které přibližují a vysvětlují fyzikální jevy, biologické procesy, umožňují se odreagovat a přitom se nenásilně i učit. Pohrajete-li si s lodičkou ve zdymadlech či radostně spláchnete rozříznutý, ale funkční záchod, hned je vám princip spojených nádob jasnější. A co teprve florbálek, kde cílem je trefit co nejlépe zadaný úhel! Výcvik na kosmonauta - žádný problém, odvážlivci otestovali gyroskop. Mně osobně velmi zaujal kulečníkový stůl ve tvaru elipsy, kde nešlo minout. Pětihodinový pobyt v Techmánii nám ani zdaleka nestačil k pečlivému průzkumu, zhlédli jsme i 3D komentovanou prohlídku noční oblohy v Planetáriu a film o pohybech Slunce, Měsíce a Země. Na závěr jsme si prohlédli centrum Plzně, pokochali se vánoční výzdobou na náměstí Republiky a s rukou na slavném andělíčkovi si přáli nějaké to tajné přání.

Vitana Byšice a Mělník

Krajská hospodářská komora Střední Čechy umožnila letos zdarma školám návštěvu vybraných firem. My jsme z nabídky vybrali potravinářský podnik Vitana v Byšicích. Před samotnou exkurzí jsme navštívili ještě město Mělník, kde nám na komentované vycházce pracovník muzea Mgr. Lukáš Snopek velmi poutavě vyprávěl o zajímavých místech Mělníka a historických souvislostech. Před jedenáctou hodinou jsme se již oblékali do návleků, čepiček a plášťů, abychom mohli procházet provozem ve Vitaně. Mnozí by jistě uvítali ještě roušku, protože nelibě nesli pach worcestrové omáčky, který se s velkou intenzitou vznášel v celé druhé části areálu. Viděli jsme míchání směsí, jejich balení, sklad surovin i expediční sklad - obrazovou dokumentaci bohužel nemáme, protože do provozu není dovoleno vnášet jakékoli předměty, které by mohly upadnout - tedy mobilní telefony, sundat jsme museli všechny šperky, hodinky apod. Na fotce ale můžete aspoň vidět, jak to žákům 9. A, 9. B a 8. A slušelo v jednorázových oblečcích :-)

Pišqworky

I letos jsme v 9.A zorganizovali třídní turnaj ve hře piškvorky a družstvo pěti nejlepších hráčů nás jelo reprezentovat 14. listopadu do kladenského gymnázia na oblastní turnaj. Tým Kokosy ve složení Barbora Richterová, Jakub Mihalovič, Vojtěch Frolík, Matyáš Vojna a Matyáš Moravec postoupil ze skupiny, ale v následném vyřazovacím souboji s dívčím týmem ze ZŠ Amálská už jsme na vítězství nedosáhli. To ale vůbec nevadilo, všichni si užili skvělou atmosféru turnaje a navázali nová přátelství.

Odložený minigolf

Koncem školního roku panovala nepříjemná vedra. Kompletně propršel pouze jeden jediný den - a to ten, na kdy jsme naplánovali návštěvu adventure golfu v Horním Bezděkově. Nezbylo než výlet odložit na další školní rok. Dnes, 12. září, počasí sice nebylo ideální, ale aspoň nepršelo, a tak jsme vyrazili. Nešlo ani o to, kdo bude mít nejnižší skóre (majiteli padesátky znovu gratuluji :-)), ale o společně strávený čas v pěkném prostředí a hecování se (v dobrém). Rok v pohybu jsme tak odstartovali výletem ve sportovním duchu.