Basketbalový trénink s Kelty

Úspěch českých basketbalistů na mistrovství světa v Číně zvedl v naší zemí vlnu zájmu o basketbal. Molekuly vody obohacené o basketbalové atomy se nevyhnuly ani tuchlovické základní škole. Ve spolupráci s basketbalovým klubem Kelti Nové Strašecí se na konci listopadu uskutečnila v rámci vyučování ukázková hodina.  Pod vedením licencovaných mládežnických trenérů Keltů si basketbal vyzkoušely děti ze 3. a 4. třídy.

V týmovém oblečení Keltů vedl trénink hlavní trenér klubu Jaroslav Bílek a spolu s ním také dvě trenérky Lucie Lédlová a Hedvika Grillová. Do školy s sebou přivezli dva nastavitelné koše a také několik míčů určených pro nejmenší basketbalisty. Po úvodním představení se natěšené děti vrhly plnou parou do basketbalu. Vyučovací hodina zaměřená na basketbal byla plná her a zábavy. Nejprve bez míče a po zahřátí svalů se míč ocitl v hlavní roli. Děti se s basketbalovým míčem seznamovaly při chytání, házení, driblinku, zastavování míče různými části těla a samozřejmě i při střelbě, kterou si nejlépe vyzkoušely při závěrečné soutěži. Na každého v závěru tréninku čekal od Keltů malý basketbalový dárek. Za odpověď na otázku, na kolik částí se hraje basketbal a jak se nazývají, pak úspěšný řešitel dostal hrnek se znakem Keltů. Z basketbalové hodiny děti odcházely nadšené a oči jim doslova zářily.

Většina dětí si basketbal zkusila vůbec poprvé, ale všichni se s oranžovým míčem sžili velice rychle. „Měl jsem z dětí skvělý pocit a překvapilo mě, jak si s míčem hned rozuměli. Skoro jim nedělalo problémy dát přihrávku, driblovat a vystřelit na 305 cm vysoký dospělý koš, ačkoli ve svém věku mohou hrát ještě na nízký koš ve výšce 260 cm. Chci všechny pochválit, s jakou energií, nadšením a nasazením se děti do basketbalu vrhly. Ničeho se nebály, snažily se a zdálo se mi, že mají z basketbalu upřímnou radost. Myslím, že velká část dětí, které jsem měl možnost vidět, by se měla basketbalu věnovat, protože jsem viděl poměrně dost šikovných a sportovně nadaných dětí,“ ohlédl se hodinou basketbalu trenér Keltů Jaroslav Bílek. 

Zástupci Keltů také hovořily s ředitelem školy Janem Bejčkem na téma nejen otevření basketbalové přípravky, ale také o soutěži pro základní školy Jr. NBA League. Juniorská NBA je soutěží, které se účastní v kvalifikační fázi děti ze 3. a 4. tříd základních škol a v případě postupu do hlavní části soutěže, která se hraje na podzim, jsou už děti o ročník výše. V hlavní soutěži pak ty nejlepší školy z celé České republiky hrají v barvách týmů nejslavnější a nejlepší basketbalové soutěže světa NBA. V každém školním týmu vždy musí být děvčata i chlapci a po celou dobu utkání přímo na hřišti aspoň jedna dívka. „My jsme s našimi dětmi hráli Jr. NBA League před dvěma lety jako Phoenix Suns, takže tuto soutěž velmi dobře známe. Je to skvělá soutěž. Děti reprezentují svou školu a také město, kde žijí nebo chodí do školy. Se svými kamarády prožijí báječné okamžiky při tak krásném sportu jako je basketbal, v němž má narozdíl od fotbalu nebo hokeje každý stejnou šanci dát koš a pomoci svému týmu. Dětem juniorská NBA přinese spoustu zážitků a radosti,“ doporučuje start v Jr. NBA League Jiří Nikodým ze sportovního úseku Keltů.

Juniorská NBA může být pro děti ideálním okamžikem začít s basketbalem. Jako součást přípravy na Jr. NBA League se na základní škole v Tuchlovicích otevře kroužek basketbalu, který se současně stane přípravkou Keltů. Ta už se od září rozeběhla i v Novém Strašecí a v budoucnu by obě přípravky mohly vytvořit jeden společný tým. Starší tuchlovické děti, které by se věnovaly basketbalu, by postupem času mohly hrát i v dalších kategoriích Keltů, kterými jsou v letošní sezóně U12 a U14. Děti v Tuchlovicích by měly trénovat v tělocvičně základní školy hodinu týdně pod zkušenou trenérkou Keltů Lucií Lédlovou, která v minulosti trénovala i dívčí tým v Rakovníku. „Na našich trénincích dětem nikdy neříkáme, že něco musí. Častěji používáme slova jako zkus, vyzkoušej, nešlo by to třeba takhle apod. Pak si samy, snáz a rychleji osvojují jednotlivé basketbalové dovednosti. Děti nedrilujeme, ale preferujeme herní formy tréninky. Je pro nás klíčové v dětech vzbudit vášeň, aby je basketbal bavil a těšily se na další trénink,“ upřesnil vedení tréninků Jaroslav Bílek.

První basketbalový krok byl na ZŠ v Tuchlovicích učiněn. Další informace se v brzké době objeví na webových stránkách školy.

                                                                                                           Jiří Nikodým za basketbalový klub Kelti