DEN ZEMĚ 2017

ZEMĚ NÁM PŘÁLA

V pondělí jsme vyhlásili Den Země. Chtěli jsme naší planetě vzdát poctu, uvědomit si, jak moc ji ke svému životu potřebujeme – a to zdravou, čistou a krásnou.  A Země našemu projektu přála.

Už od rána svítilo sluníčko, a tak mohli zástupci žákovského parlamentu nachystat osm zajímavých stanovišť, kterými potom procházely děti z prvního i druhého stupně. Tématem bylo vnímání Země všemi smysly, a tak přišla na řadu chuť, kde děti poslepu ochutnávaly kousky ovoce, zeleniny, oříšků, ale třeba i smažené cibulky a hádaly, co mají zrovna na jazyku. „Parlamenťáci“ prověřili i náš čich na různých kořeních, hmat v tajemných krabicích, zrak (i znalosti) v poznávání květin, keřů a stromů a sluch v rozlišování hlasů zvířat. Kromě toho jsme se na jednom stanovišti stali svědky znečištění peří ropnou skvrnou, jinde jsme se naučili poznávat různé ekologické symboly. Ti odvážní z nás si mohli vyzkoušet chůzi po různých přírodních materiálech, kde ale kromě písku, šišek či hlíny byly také kopřivy J. Obrovský úspěch měla výroba eko modelíny. S barevnou, tvárnou kuličkou odcházeli všichni návštěvníci tohoto stanoviště a žmoulali ji v rukách po celý zbytek vyučování (recept na tuto kouzelnou hmotu najdete pod článkem). 7. třída přispěla navíc výrobou plastového hada, který byl výzvou k třídění odpadu.

Den Země byl první velkou akcí pořádanou zástupci parlamentu, tedy samotnými dětmi, a myslím, že se moc povedl a že zasluhují všichni obrovskou pochvalu. Děkujeme!Fotografie můžete shlédnout v naší fotogalerii Den Země 2017.

      Mgr. Pavlína Opatrná

Eko modelína

Potřeby: 4 hrnky hladké mouky, 1 hrnek teplé vody, 4 různé potravinářské barvy, rostlinný olej (půl lžíce na jednu barvu), hrnek soli

Pro přípravu čtyř barev potřebujeme čtyři misky. Do nich rozdělíme hrnek teplé vody. Přidáme barvy a rozmícháme. Do každé misky přidáme půl lžíce oleje. Ve větší misce promícháme mouku se solí. Do každé misky s barvou přidáme hrnek této směsi a dobře prohněteme. Pokud se hmota lepí, přidáme trochu mouky.

Více ve fotogalerii Den Země 2017