Jak bylo na Petříně při - 196 ˚C

Ne, nejedná se o překlep. Opravdu jsme 12. 4. 2016 mohli zažít tuto teplotu doslova na vlastní kůži. Ve Štefánikově hvězárně jsme totiž byli svědky mnoha zajímavých pokusů s tekutým dusíkem. Dále jsme se například přesvědčili o nekonečných možnostech recyklace žárovky -  viděli jsme, co udělá žárovka v mikrovlnce, co udělá prasklá žárovka v mikrovlnce, že ani s rozbitým sklem žárovky netřeba si zoufat a že v případě nouze nejvyšší se dá obstojně svítit i znojemskou okurkou :-). Prohlédli jsme si samozřejmě i kopuli a optické přístroje v ní, pozorovali jsme skvrny na Slunci. Ačkoliv ráno bylo zataženo, nakonec se krásně vyčasilo, a tak jsme si nenechali ujít výhled z blízké rozhledny.

Žáci 7.A, 8.A , 8.B a 9.A, kteří se na výlet přihlásili, tak tedy obrazně získali "nadhled" nad Prahou a snad trošičku více i nad zákonitostmi fyziky. Fotografie ve fotogalerii.

 

Mgr. Olga Kačenková