Metody učení a paměti

19. února jsme s 9. třídou navštívili Středočeskou vědeckou knihovnu na Kladně, pořad Metody učení a paměti. Dozvěděli jsme se, jaké jsou metody k tomu, abychom do druhého dne nezapomněli 80% toho, co jsme se dozvěděli, ale aby se nám získané informace uložily z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Prakticky jsme si vyzkoušeli zapamatovat slova, obrázky i čísla. Druhý den jsem děti prozkoušela, jestli se jim obrázky a pojmy z předchozího dne uložily – a zjistilo se, že si většinu z nich pamatují. Metody tedy fungují, i když jsou většinou pro běžné učení dost časově náročné. V každém případě je při učení efektivní, když se kategorizují pojmy do logických skupin, propojují se s obrázky, příběhy nebo s dalšími smyslovými vjemy, jejich zapamatování je potom trvalejší.

Mgr. Pavlína Opatrná