Protidrogový vlak

V pátek 11. 3. 2016 jsme vyrazily s dětmi ze tříd 8. A a 8. B a paní učitelkou Drechslerovou na nádraží Praha-Dejvice na prohlídku tvz. Revolution Train – protidrogového vlaku, který je unikátním projektem protidrogové prevence založeným na smyslovém prožitku. A prožitek to skutečně byl velmi silný. Během prohlídky vlaku jsme se staly účastníky příběhu skupiny mladých lidí, kteří se na vlastní kůži seznamují s drogami – počínaje cigaretami a tvrdými drogami konče. Děti měly možnost si velkou část příběhu přímo prožít, seznámit se s důsledky rozhodnutí, která aktéři příběhu učinili, byly vtaženy do děje a hned ve vlaku měly příležitost si o jednotlivých situacích neformálně pohovořit a probrat možnosti hlavních postav. Přímo na místě tak vlastně uvolněně diskutovaly o problematice závislostí i o zodpovědnosti za vlastní rozhodnutí.

V tomto projektu se podařilo pojmout protidrogovou prevenci způsobem, který je pro děti a mládež podle mého názoru velmi poutavý, protože je skutečně zapojí do děje a donutí přemýšlet o problematice, aniž by jim podsouval či vnucoval nějaké názory. Myslím, že i děti tuto akci velmi pozitivně ocenily. Fotografie z akce jsou ke zhlédnutí ve fotogalerii.

Mgr. Pavla Frolíková